1/5 miljona iedzīvotāju uzsākuši skolas gaitas

2019. gada septembrī mācības skolās visā Latvijā uzsāk aptuveni 215 tūkstoši skolēnu. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, skaitļi ir aptuveni līdzīgi visās klašu grupās, t.sk. 1. klasē, kur mācības uzsāks aptuveni 20 tūkstoši bērnu, liecina Izglītības un Zinātnes ministrijas sniegtā informācija.

Apsveicam visus skolēnus. Novēlam panākumus un sekmes mācībās, kā arī neaizmirst, ka bērnība ir tikai vienu reizi. Vecākiem novēlam pacietību un izturību, sniedzot visu nepieciešamo atbalstu.

Samazinās skolu skaits

2018. gadā Latvijā darbojās 776 vispārējās izglītības iestādes, savukārt 2019. gadā to skaits jau bija sarucis par 14. Demogrāfiskās tendences un iedzīvotāju migrācija valsts iekšienē liecina, ka tuvākajos gados būs nepieciešams slēgt vēl daudzas skolas. Šobrīd par vecākiem kļūst tie iedzīvotāji, kas dzima depresīvajos 90-tajos, kad mirstība ievērojami pārsniedza dzimstību. Rezultātā pavisam drīz pirmajās klasēs ejošo bērnu skaits būtiski saruks, kas vēlāk atsauksies uz visām klašu grupām.

Pieminētā tendence gan nav nekas jauns un par to ir runāts jau vairāk kā 10 gadus. Plānots, ka novadu reformas laikā šī problēma tiks risināta, optimizējot skolu tīklu jeb samazinot skolu skaitu. Reālā dzīvē laukos tas nozīmē, ka vietējiem iedzīvotājiem, sevišķi jaunajām ģimenēm mazinās iemesls dzīvot pašreizējās dzīvesvietās un būs jāpārvācās tuvāk pilsētām vai uz pilsētām. Pretējā gadījumā bērnu vešana uz skolu un atpakaļ ātri vien var kļūt par pilnas slodzes amatu vismaz vienam no vecākiem. Arī sabiedriskā transporta tīkla spēcināšana varētu nedot cerēto efektu, sevišķi pirmo klašu audzēkņu pārvadāšanā.

No cik gadiem jāsāk iet skolā?

Skolu reformas paredz, ka turpmāk bērniem būs jāsāk iet skolā no 6 vai 7 gadu vecuma, uzsvaru liekot uz sešgadnieku ātrāku ievešanu skolas dzīvē. Jāatgādina gan, ka šī vēlme iepriekš saskārās ar būtisku sabiedrības pretestību un tika uz laiku atcelta. Iespējams, ka līdzīgs lēmums tiks pieņemts arī šoreiz.


Posted

in

by

Tags:

Share This

Pastāsti visiem!

draugiem un paziņām!